Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milione povukli iz drugih banaka pa ih stavili kod Aca * Pred izbore otvaraju i nezavršene puteve * Narod neće glasati za štetnu vlast * Bigović traži da robiju završi kod kuće * Savjet oborio odluku RTCG o zabrani spota URA * Kamioni neće proći dok se ne završi rekonstrukcija puta * Interesne grupe su iznad države
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-08-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
​Vesko Pejak, koordinator NVO Alternativa:
– Crna Gora je postala mišolovka iz koje je nemoguće pobjeći zbog korone, a u kojoj je nemoguće živjeti, jer vlast od početka epidemije nije pomogla nijednog radnika.

Vic Dana :)

Haso kaže Muji: - Kakav mi je vic ispričala Fata! - Čekaj, otkud moja žena sa tobom! - Slučajno se sreli u busu, ali kad mi je ispričala vic, umalo nisam pao sa kreveta od smijeha.
Došao turista u Sarajevo i sjeo u kafić. Ubrzo dolazi konobar:
- Izvolite? - Kafu, molim!
- Nema. - Pa dobro, onda kavu! -Nema. - A jednu kahvu, možda? -Čovječe božji, nema vode!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2020-08-09 U GRADU SVE MANJE ZAPOSLENIH, A SVE VIŠE ONIH KOJI ČEKAJU POSAO ILI ISPLATU ZARADA KOJE IM POSLODAVCI GODINAMA DUGUJU
Bojan Krvavac Za devet godina ugasilo se 2.500 radnih mjesta Za dramatičan pad broja zaposlenih direktno je odgovoran režim poslednjeg evropskog diktatora, Mila Đukanovića. Dok njegovi sin i sestrić „valorizuju” potencijale ove države uzduž i poprijeko, pljevaljska omladina bukvalno gladuje, ističe Bojan Krvavac
Dan - novi portal
U poslednjih devet godina broj zaposlenih u Pljevljima se smanjio sa 8.000 na oko 5.500. Prema podacima s popisa stanovništva iz 2011. godine, u pljevaljskoj opštini bilo je 8. 025 zaposlenih. Tada su radila 4.862 muškarca i 3.163 žene. Prema poslednjim podacima broj zaposlenih je oko pet i po hiljada. Situacija otežava to što ove godine, usled pandemije virusa korona, nema sezonskih poslova. Tako je oko 600 sezonaca ostalo bez posla, kako u primorskim opštinama tako i u turističkim centrima na sjeveru.

Prethodnih godina, posebno u predizbornim kampanjama, aktuelna vlast je davala brojna obećanja o otvaranju novih radnih mjesta, obećavajući izgradnju cementare i Drugog bloka Termoelektrane. Međutim, sve je ostalo samo na obećanjima.

-Bojim se da će nepovoljna ekonomska klima, izazvana negativnim djelovanjem virusa korona, dodatno otežati ionako katastrofalno stanje u Pljevlima, te da će i građanima koji su zaposleni i ostvaruju redovne prihode zarade biti umanjene na jesen- kaže odbornik Demokrata u lokalnom parlamentu Bojan Krvavac.

Prema njegovim riječima, za „dramatičan pad broja zaposlenih direktno je odgovoran režim poslednjeg evropskog diktatora, Mila Đukanovića”.

-Dok njegovi sin i sestrić „valorizuju” potencijale ove države uzduž i poprijeko, pljevaljska omladina bukvalno gladuje, ističe Krvavac.

Da je gubitak dvije i po hiljade radnih mjesta za devet godina posledica nedomaćinskog i kriminalnog upravljanja državom, tvrdi i odbornik Nove srpske demokratije Milan Lekić.

-Ako smo imali glavnog investitora u Pljevljima Dragana Brkovića, koji je kupio tri preduzeća Kombinat „Velimir Jakić“, „Građevinar” i „Optel“, sasvim je jasno da smo morali očekivati da će se ova tri preduzeća u potpunosti ugasiti. Bilo bi danas nepošteno reći da su ova preduzeća uspješno poslovala, ali u njima je tada preko hiljadu ljudi zarađivalo plate. Zahvaljujući pomenutom investitoru, uništen je i „ŠPAD”, jer je Brković dobio koncesije na šume. Sad ne treba da se čudimo ovakvim posledicama, kaže Lekić i napominje da je i u Rudniku uglja, zahvaljujući ulasku u vlasničku strukturu Aca Đukanovića, došlo do smanjenja broja radnih mjesta.

Lekić kaže da je do broj zaposlenih u Rudniku uglja sveden na 700 do 800 radnika sa 1.600 koliko ih je bilo 2009. godine.

-Sve se čini da vlasnici kapitala izvuku što veći profit. Rudnik uglja u prošloj godini je imao profit od 9,5 miliona eura, broj zaposlenih je mnogo manji nego prije 10 godina, a plate su takođe manje. Znači o ovoj sredini, otvaranju radnih mjesta i o standardu radnika niko ne misli, kazao je Lekić.

B. Je.












Vlasnicima kapitala bitan samo profit
U Pljevljima praktično više ne postoji „Građevinar”, koji je 2007. godine kupljen od strane „Vektre“, dok se „Optel“, fabrika elektronske opreme, nalazi u rasulu. U toj fabrici od 130 radnika uposleni su samo pojedinci koji rade na obezbjeđenju, ali njima poslovodstvo duguje preko 30 plata. U „Vektri Jakić“ nema proizvodnje, a radnicima se duguje i po 18 zarada. I u Termoelektrani je broj radnika smanjen na oko 150 sa nekadašnjih 340 zaposlenih. Tokom poslednjih deset godina nije bilo ozbiljnijih investicija, ni otvaranja novih radnih mjesta.

-U trci za profitom vlasnici kapitala su gledali isključivo svoje interese, a ovaj grad je samo propadao, ističe Lekić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"